












Województwo świętokrzyskie to region o wyjątkowym uroku, łączący w sobie bogactwo przyrody, historii i kultury. Wracamy tutaj kolejny raz, aby odkrywać niezwykłe i ciekawe przestrzenie. Słynie z przepięknych ,różnorodnych krajobrazów. To miejsce, w którym natura spotyka się z historią, tworząc idealne warunki do odkrywania fascynujących zabytków i ciekawych miejsc.
Tym razem na naszym szlaku również znajdą się wyjątkowe i warte zobaczenia punkty:
Ćmielów – miasto słynące z produkowanej tu najwyższej jakości porcelany. Wielką atrakcją niewielkiego miasteczka stał się Porcelanowy Rynek. Ławeczki i fontanna zostały zaprojektowane na wzór słynnej ćmielowskiej kolekcji Empire.
Odwiedzimy też pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany ,gdzie na własne oczy zobaczymy ,jak jest ona ręcznie tworzona .Na wystawie Starej Porcelany będziemy mogli podziwiać historyczne zbiory .Współczesną sztukę obejrzymy w Galerii sztuki współczesnej van Rij .Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Polsce, gdzie malowane są ikony na porcelanowych płytach, a tym samym Żywe Muzeum Porcelany jedynym, gdzie takie ikony można podziwiać. Będziemy mogli również samodzielnie wykonać własne dzieło z porcelany i zabrać je ze sobą.
Wąchock – o tej miejscowości słyszał każdy bo każdy słyszał i opowiadał kawały o sołtysie z Wąchocka. Przynajmniej jakiś czas temu. Ale nie każdy w Wąchocku był. A jeśli już się tu jest ,koniecznie trzeba zobaczyć pomnik sołtysa, aleję kawałów i kamień przepowiadający pogodę. Ale to nie wszystko ,bo oprócz śmichów chichów, w Wąchocku zobaczymy piękny, romański klasztor i poznamy jego historię, bo urzędujący tu Cystersi zapisali ważne karty w historii gospodarczej regionu.
Dąb Bartek – Król Puszczy Świętokrzyskiej. Znajduje się przy pięknej alei drzew, na wysokiej skarpie nad rzeką Bobrzą. Jest jednym z najstarszych dębów w Polsce, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody. Wiek Dębu Bartek nie jest do końca znany, jednak przypuszcza się że ma on około 700 lat. Jest najpotężniejszym przedstawicielem swojego gatunku, posiada długoletnią historię, a nawet doczekał się kilku legend na swój temat.
Cena wycieczki wynosi 235 zł.
Zawiera:
-przejazd autokarem
-bilet wstępu do Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie :
– pokaz produkcji
wystawa Starej Porcelany – historyczne zbiory – galeria sztuki współczesnej van Rij (wystawy czasowe) – wystawa ikon i obrazów na porcelanie – warsztaty Porcelanowe – program Róża (uczestnik zabiera ze sobą wykonane dzieło – w stanie surowym).
– bilet wstępu do Opactwa Cysterskiego w Wąchocku
-usługę przewodnika Świętokrzyskiego i pilota
-usługi przewodników obiektowych
– ubezpieczenie NNW