






Po raz kolejny wracamy do województwa świętokrzyskiego, które zachwyca swoimi zabytkami, pięknie utrzymanymi miastami i niesamowitymi legendami. Również i tym razem odwiedzimy miejsca wyjątkowe i bardzo interesujące.
W Sudole,małej miejscowości k. Ostrowca Świętokrzyskiego, znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W 2019 roku zostało ono docenione wpisaniem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .Jest to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie zachowały się relikty podziemnej kopalni krzemienia pasiastego, z siecią chodników rozchodzących się promieniście, z liczbą ok. 3 tys. szybów, których głębokość miejscami sięgała do 9 m. Była ona eksploatowana niemalże bez przerwy przez 2,3 tys. lat, w epoce neolitu ,aż do początków epoki brązu, co świadczy, jak cenny był to wtedy surowiec. Dziś z krzemienia pasiastego,który występuje tylko w tym regionie, wytwarza się piękną biżuterię.
Opatów to miasto, w którym króluje wyniosły Marcin, w powietrzu unosi się zapach najlepszych pączków w Świętokrzyskiem, a historyczne skarby kryją zabytkowe podziemia. My zobaczymy tu Rynek z pozostałościami murów miejskich i Kolegiatę św.Marcina ,architektoniczną perłę Opatowa. Ta romańska świątynia na planie krzyża łacińskiego wewnątrz mieni się od złocistosrebrzystych zdobień charakterystycznych dla baroku i rokoko. Jednak uwagę przyciąga arcydzieło sztuki odlewniczej – płaskorzeźbę umieszczoną na nagrobku rodziny Szydłowieckich, tzw.Lament Świętokrzyski. Poszukamy też niezrównanych pączków z Cukierni u Szarego, które to zostały wpisane na zaszczytną Listę Produktów Tradycyjnych.
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – to miejsce niezwykłe i wyjątkowe. Ufundowany przez Krzysztofa Ossolińskiego zamek był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Strop w sali jadalnej był podobno szklany, a biesiadnicy podczas posiłków mieli okazję oglądać nad sobą pływające egzotyczne ryby. Jego założenie i projekt opiera się o reguły kabały i magii. Liczba okien odpowiadała liczbie dni w roku ,pokoi było tyle ,ile tygodni ,sal- tyle ile miesięcy ,cztery wieże symbolizowały pory roku. Nawet dziś ,będąc w postaci ruiny,robi ogromne wrażenie na oglądających.
Wyjazd z Częstochowy i Olsztyna.
Cena wycieczki to :
– 255 zł – osoby dorosłe
– 235 zł – dzieci, młodzież, seniorzy
Cena zawiera:
– przejazd autokarem
– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów : Krzemionki Opatowskie, Zamek Krzyżtopór ,
– usługa przewodnika świętokrzyskiego
-opieka pilota
-ubezpieczenie NNW
-zestaw Tour Guide